Salon Fryzjerski Krotoszyn
Strona główna » Strefa włosomaniaczki » Odżywki, maski

Odżywki, maski

Proteiny – Jest to składnik budulcowy włosów. Dostarczony podczas pielęgnacji pełni funkcję “cementu”, który wypełnia ubytki i regeneruje strukturę włosów. Niedobór protein powoduje, że włosy są matowe. Nadmiar objawia się szorstkością oraz plątaniem włosów. Ważna jest zatem częstotliwość, z jaką powinniśmy stosować proteiny. Zazwyczaj sprawdza się  stosowanie odżywek/masek proteinowych nie częściej niż raz w tygodniu, ale trzeba pamiętać, że nie jest to reguła, która sprawdzi się u wszystkich.

Humektanty – Substancje nawilżające, kluczowe w pielęgnacji ze względu na zdolność wiązania i zatrzymywania wody wewnątrz włosów. Niedobór humektantów powoduje, że włosy są matowe oraz oklapnięte, natomiast nadmiar powoduje puszenie się włosów.

Emolienty – zatrzymują składniki odżywcze we włosach. Tworzą powłokę ochronną. Włókna włosów dzięki temu utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia, są wygładzone, bardziej elastyczne i błyszczące. Niezależnie od rodzaju włosów emolienty stanowią bazę każdej pielęgnacji i występują w niej najczęściej ze wszystkich trzech składów równowagi PEH. Niedobór emolientów powoduje, że włosy są zbyt lekkie, szorstkie, suche. Nadmiar powoduje, że włosy są obciążone.

Warto wspomnieć też o tym, że wskazane jest dodatkowe zastosowanie emolientów po każdym zabiegu pielęgnacyjnym w celu zamknięcia we włosie wszystkich dostarczonych wcześniej aktywnych substancji.

Dlatego właśnie kluczowe jest zachowanie balansu między stosowaniem kosmetyków zawierających wyżej wymienione składniki.

***

https://olejowaniewlosow.info/porowatosc.jpg

– Włosy o dobrej kondycji, które mają ściśle przylegające do siebie łuski to WŁOSY NISKOPOROWATE.

– Włosy, których łuski są nieznacznie rozchylone to WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE.

– Włosy bardzo zniszczone i nadwyrężone, o mocno odstających łuskach to włosy WYSOKOPOROWATE.

***

Istnieje szybki „domowy” sposób. Wystarczy umieścić włos w szklance wody i odczekać około 5 min. Im bardziej utonie włos, tym większa porowatość włosów. Jeśli całkiem spadnie na dno, oznacza to, że jego łuski są bardzo rozchylone i szybko chłonie on wodę. Jest zatem wysokoporowaty. Średnioporowate włosy nurkują mniej więcej do połowy, a niskoporowate pływają po powierzchni lub tylko nieznacznie się zanurzają (zamknięte łuski nie pozwalają im szybko nasiąknąć wodą).

 KONTAKT

Studio Fryzjerskie Hania Styl i Elegancja
ul. Fabryczna 9, 63-700 Krotoszyn
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Salon Fryzjerski Hania Styl i Elegancja z siedzibą przy ul. Fabryczna 9 w Krotoszynie (63-700). Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z Polityką prywatności.