Odżywki, maski
Proteiny – Jest to składnik budulcowy włosów. Dostarczony podczas pielęgnacji pełni funkcję “cementu”, który wypełnia ubytki i regeneruje strukturę włosów. Niedobór protein powoduje, że włosy są matowe. Nadmiar objawia się szorstkością oraz plątaniem włosów. Ważna jest zatem częstotliwość, z jaką powinniśmy stosować proteiny. Zazwyczaj sprawdza się stosowanie odżywek/masek proteinowych nie częściej niż raz w tygodniu, ale trzeba pamiętać, że nie jest to reguła, która sprawdzi się u wszystkich.
Humektanty – Substancje nawilżające, kluczowe w pielęgnacji ze względu na zdolność wiązania i zatrzymywania wody wewnątrz włosów. Niedobór humektantów powoduje, że włosy są matowe oraz oklapnięte, natomiast nadmiar powoduje puszenie się włosów.
Emolienty – zatrzymują składniki odżywcze we włosach. Tworzą powłokę ochronną. Włókna włosów dzięki temu utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia, są wygładzone, bardziej elastyczne i błyszczące. Niezależnie od rodzaju włosów emolienty stanowią bazę każdej pielęgnacji i występują w niej najczęściej ze wszystkich trzech składów równowagi PEH. Niedobór emolientów powoduje, że włosy są zbyt lekkie, szorstkie, suche. Nadmiar powoduje, że włosy są obciążone.
Warto wspomnieć też o tym, że wskazane jest dodatkowe zastosowanie emolientów po każdym zabiegu pielęgnacyjnym w celu zamknięcia we włosie wszystkich dostarczonych wcześniej aktywnych substancji.
Dlatego właśnie kluczowe jest zachowanie balansu między stosowaniem kosmetyków zawierających wyżej wymienione składniki.
***
– Włosy o dobrej kondycji, które mają ściśle przylegające do siebie łuski to WŁOSY NISKOPOROWATE.
– Włosy, których łuski są nieznacznie rozchylone to WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE.
– Włosy bardzo zniszczone i nadwyrężone, o mocno odstających łuskach to włosy WYSOKOPOROWATE.
***
Istnieje szybki „domowy” sposób. Wystarczy umieścić włos w szklance wody i odczekać około 5 min. Im bardziej utonie włos, tym większa porowatość włosów. Jeśli całkiem spadnie na dno, oznacza to, że jego łuski są bardzo rozchylone i szybko chłonie on wodę. Jest zatem wysokoporowaty. Średnioporowate włosy nurkują mniej więcej do połowy, a niskoporowate pływają po powierzchni lub tylko nieznacznie się zanurzają (zamknięte łuski nie pozwalają im szybko nasiąknąć wodą).